Muzea a skanzeny v Bílých Karpatech

náhrávání mapy....

Muzeum oskeruše

Muzeum oskeruše Muzeum v Tvarožné Lhotě provozované občanským sdružení INEX – SDA Bílé Karpaty s expozicemi věnovanými v ČR vzácnému jeřábu oskeruši (na Moravě označovaný jako oskeruša nebo oškoruša). Tento listnaný ovocný strom, vyskytující se u nás pouze v Českém středohoří a na jihovýchodní Moravě, dorůstá výšky až 30 m a dosahuje staří až 500 let. Jeho plody se dají využít k pálení alkoholu, konzervaci moštu, výrobě marmelád nebo likérů. Plody jsou chutné i jakýmkoliv způsobem neupravované. Jeřáb oskeruše má také nejtěžší dřevo ze všch evropských dřevin a naléza uplatnění v řezbářství či truhlářství. Podle odhadů lze na Moravě najít ne více než 1000 těchto stromů. Návštěvníci muzea zde mohou zakoupit nebo ochutnat výrobky z oskeruše.

Muzeum vesnice Jihovýchodní moravy

Muzeum vesnice Jihovýchodní moravy Skanzen se nachází v prostorách bývalého strážnického panského pivovaru. Pivovar je prohlášen za národní kulturní památku a jeho provozní prostory pivovaru slouží jako vstup do areálu. První úvahy o zbudování skanzenu se datují až do počátku 20. století, k realizace se přistoupilo až v roce 1973. Muzeum seznamuje návštěvníky se způsobem života ve všech oblastech Moravského Slovácka. Ukázky vinohradnictví, řemeslné výroby nebo hospodaření rolníků.

rodný dům bratří Úprků

rodný dům bratří Úprků Dům v obci Kněždub, který po rekonstrukci funguje jako malé muzeum malíře Joži Úprky (1861 - 1940) a jeho bratra, akademického sochaře Františka Úprky (1868 – 1929).

salaš Travičná

salaš Travičná Zrekonstruovaný objekt salaše z 19. století pod rozhlednou Travičná nedaleko obce Tvarožná Lhota. V areálu naučná stezka se sedmi zastaveními, bylinková zahrádka nebo arboretum vzácných bělokarpatských rostlin. Součástí salaše je také skanzen roubených staveb. V okolí extenzivní pastva ovcí a koní.